Egr İptali ve Temizliği

Egr İptali ve Temizliği

EGR iptali nedir, nasıl yapılır sorularının açıklamasından önce EGR nedir konusuna değinmek gerekir.
EGR açılım olarak Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Gazı Geridönüşümü anlamına gelir.Kara taşıtlarında yer alan elektropnömatik bir valftir. Motor içerisinde yer alan bu valf, egzoz gaz devir daim işlemlerinde aktif rol alır. Aracın performansına zamanla kirlenme, paslanma ve yıpranmalardan dolayı zarar veren EGR aracın arızalanmasına da neden olur.

EGR İptali Nedir?

EGR iptali ise tıkanık valfin temizlikten sonra bile eski randıman vermeyince ya da arızalanan valfin değişimi için istenen yüksek fiyata alternatif olarak yaptırılır. Bu iki sebep dışında aracından her zaman tam performans isteyen kullanıcılarda EGR iptali yaptırabilir, EGR valfi sürekli kapalı olacağı için her zaman motorlarından tam performans alacaklardır.

EGR iptali için öncelikle işleme alınacak aracın motor beyninin (motor ECU) yazılımı özel cihazlar ile okuma işlemi yapılır. Okuma işleminden sonra aracınızın dosyası sizin istekleriniz doğrultusunda MubiEgzoz yazılım bölümüne gönderilir. MubiEgzoz kısmında ise mühendislerimiz aracınızın orijinal dosyasını sizin isteklerinize göre (bu durum için EGR iptali) düzenlerler. Düzenlenen dosya yine özel cihazlar yardımıyla aracınızın motor beynine geri yazdırılır. Bu sayede EGR iptali gerçeklemiş olur. EGR arızası, EGR valfi arızası gibi EGR ile alakalı arızalarda silinmiş olur. 

Yaptığımız bütün işlemler garantili ve kesin çözümdür.

Egr Temizliği

Egr valfi temizliği gerektiğini genellikle motor arıza lambası yanınca servise gittiklerinde öğrenmektedirler. Maalesef bazen sadece egr valfi temizliği yeterliği yeterli olmamakta, bağlantılı sensörlerin ve emme manifoldununun da temizlenmesi gerekebilmektedir.

Egr valfi çok sık temizliğe ihtiyaç duyulursa yenisiyle değiştirmek de gerekebilir. Egr temizliği çoğu zaman işe yarasada bazen işe yaramıyor dolayısıyla yenisiyle değiştirilmesi gerekebiliyor. Yüksek maliyetler gerektirdiği için müşterilerimizin çoğu egr iptaline başvuruyor

Call Now Button